Tipy na výlet

Glyka Nera

Glyka Nera je jedním z nejznámějších míst na celém ostrově. Jedná se o oblázkovou pláž, kterou nejlépe charakterizuje již její samotný název. Glyka Nera znamená spojení sladká voda. Pláž je typická zejména tím, že pokud na ní vyhloubíte díru do země, tak narazíte na pramen sladké vody, která je naprosto skvělá. Glyka Nera se nachází nedaleko města Hora Sfakion. Na pláž se lze dostat pomocí lodi právě z Hora Sfakionu anebo autem taktéž z tohoto města, když se vydáte na západ serpentinami. Cesta na pláž po souši je nicméně poměrně strastiplná.

Knossos

Nejznámější a možná také nejnavštěvovanější lokalitou na Krétě je bezesporu Knossos. Tento nejzachovalejší palác z minojské doby byl pravděpodobně sídlem nejproslulejšího vladaře tohoto ostrova- krále Mínoa. V areálu celého paláce se mohou turisté pohybovat prakticky volně. Centrum naleziště se nachází na centrálním nádvoří. To leží zhruba 15 metrů nad terénem a je obklopeno základy slavného labyrintu. Knossos objevil původně objevitel Tróje německý archeolog Heinrich Schliemann, nicméně záhy jej prodal siru Evansovi, který se choval k této památce tak, že ji nechal z částí dostavět betonem. Knossos se bohužel dostavuje tímto způsobem dodnes. Nejkrásnějším místem v paláci je bezesporu takzvaná trůní síň, která je většinou obklopena frontou turistů. Většina fresek v Knossu není originálem. Ty jsou vystaveny v hlavním městě Heraklionu.

Preveli

Název Preveli se na Krétě používá zejména k označení kláštera a také stejnojmenné pláže nacházející se při jižních březích Kréty. Kraj, v němž tyto lokality leží, se nazývá Rhetymno. V pravoslavném klášteru Moni Preveli žijí v současné době mniši. V dobách minulých se v podstatě jednalo o naprosto nejvýznamnější církevní místo z pohledu důležitosti. V současnosti je klášter velmi hojně navštěvován turisty. Ti si mohou prohlédnout také zříceninu bývalého kláštera, která leží nedaleko a dosahuje úctyhodné výšky 200 metrů. Nazývá se Kato Preveli. Ke klášteru se lze dostat jak pomocí automobilu, tak i linkovými autobusy, které zde pravidleně zajíždějí jak z obce Plakias, tak i z Rethymna. Od kláštera se dá dojít údolím podél říčky Megalo Potamos až k mořským břehům. Pláž pod klášterem se proslavila díky tomu, že se zde mísí sladká a slaná voda.

Pevnost Frangokastelo

Obranyschopnost ostrova Kréta je prezentována několika pevnostmi, které byly po jeho území vystavěny. Jednou z nich je také pevnost Frangokastelo. Ta byla zbudována již v roce 1371. Dobyta byla Turky, kteří ji ale následně ztratili a znovudobyli o několik let později. V současnosti si zde leze prohlédnout hradby i s cimbuřím a také několik věží. Poblíž leží také poměrně hezká pláž.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist