Doprava po Krétě

Přepravovat se po Krétě lze mnoha různými způsoby. První možností, jak se pohodlně dostat z jednoho místa na druhé, je půjčení automobilu. Jestliže chtějí turisté prohlédnout co nejvíce pamětihodností a míst stojících za zhlédnutí, tak obvykle sáhnou po této možnosti. V půjčovně si lze vybrat hned z několika automobilových značek. Pro cestování po Krétě vám bude bohatě stačit obyčejný vůz, pokud se ovšem nebudete vydávat mimo asfaltové silnice. Ceny za půjčení automobilů nejsou nikterak vysoké, v sezoně se ovšem oproti mimosezónnímu období šplhají nahoru. K tomu, aby vám půjčili auto, stačí pouze vlastnit řidičský průkaz. Najdou se ovšem také takové půjčovny, které striktně vyžadují mimo rok platného řidičského oprávnění také věk minimálně 21 let. S cenou mohou jít pojišťovny poměrně dolů, jelikož si auta nepojišťují. Z ostrova by je asi těžko někdo odvezl! Určitě je vhodné uzavřít pojištění na spoluúčasti. Automobil se půjčuje s benzínem v nádrži a předpokládá se, že jej vrátíte s plnou nádrží. Většinou turisté postupují tak, že automobil nechají stát před hotelem s plnou nádrží a klíče nechají na recepci, kde si je vyzvedne agent dané autopůjčovny. Benzín je na Krétě poměrně levnou záležitostí.

Na parkovištích se většinou neplatí a parkovacích míst je zde dostatek. Automobil si lze bez problémů také rezervovat prostřednictvím internetu. Půjčit si lze mimo automobily také motocykly a menší skútry.

Problém může nastat v samotné jízdě automobilem, jelikož pravidla silničního provozu zde místní řidiči prakticky nerespektují. Na denním pořádku jsou také na Krétě zácpy a troubení. V obci se jezdí 50 kilometrů v hodině, na dálnici 100 kilometrů za hodinu a na ostatních komunikacích 80.

Druhou možnost přepravy skýtají autobusy. Ty v porovnání s autem vyjdou o hodně levněji a jsou kvalitní a klimatizované. Centrální jízdní řády prakticky neexistují, nicméně na zastávkách jsou vylepeny časy, kdy sem autobusy zajíždějí. Na autobus je třeba zamávat, jinak se stane, že projede bez zastavení.

Další možnost přepravy skýtají lodě. Ty slouží ale hlavně jako turistické atrakce než jako klasická možnost přepravy. Taxíky vyjdou levněji než v tuzemsku, nicméně i tak jsou dražší než ostatní možnosti přepravy. Většinou se v taxíku smlouvá, jelikož má taxíkář vypnutý taxametr. Využít lze mimo jiné také turistického vláčku, nicméně jeho provoz je omezený na nejznámější letoviska.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist